Čo je karavan? Ideálny spoločník na dovolenku!

Aj keď sú klasické dovolenky, na ktoré sa vyberiete napríklad letecky, stále veľmi populárne, čoraz viac fanúšikov si získavajú tiež dovolenky v karavane. A to najmä vďaka slobode, ktorú takáto dovolenka ponúka. Môžete sa zastaviť prakticky kdekoľvek a obdivovať krásy miesta.  Uvažujete, že si karavan zaobstaráte tiež? Prinášame vám o ňom teda zopár základných informácií.

Čo je karavan

Karavan, inak nazvaný tiež obytný príves, je čosi ako maličký príbytok na kolesách. Je to vozidlo, ktoré sa pripojí pomocou ťažného zariadenia za osobné auto, prípadne za iné auto. Novodobé karavany majú plnohodnotné vybavenie. Preto sa v nich dá stráviť naozaj pohodová dovolenka. Moderné karavany majú spravidla vo výbave chemickú toaletu a umývadlo, kuchynku, v ktorej je takisto samozrejmosťou umývadlo s tečúcou vodou, chladnička a plynový alebo elektrický varič. V karavane nájdete tiež spálňu, kde sa naozaj pohodlne vyspí viacero osôb, a to v závislosti od veľkosti karavanu. Ak sa chystáte na dlhšiu dovolenku, určite oceníte takzvané karavany vyššej kategórie. V tých môžete nájsť dokonca aj vykurovanie, sprchu alebo klimatizáciu. Karavan má prípojku, pomocou ktorej sa napríklad v autokempingu pripojíte k externému zdroju elektriny.

Karavan alebo obytné auto?

Mnohí nováčikovia v tomto type cestovania sa rozhodujú, či si zaobstarať obytné auto alebo radšej caravan. Výber záleží najmä od toho, kam a na ako dlho sa chystáte cestovať. S karavanom totiž jazdíte pomalšie, ako s obytným autom. Ak vám však dlhšie cestovanie nevadí, v prospech karavanu hovorí najmä nižšia obstarávacia cena. Veľkou výhodou je tiež možnosť karavan odpojiť a v destinácii sa pohybovať len osobným autom. Niektorí dovolenkári ocenia tiež to, že sa im s karavanom znásobí úložný priestor na batožinu. Miesto máte totiž v aute, aj v karavane. Ak ste teda v kútiku duše dobrodruh, dovolenku s karavanom si iste užijete.

 

Pridaj komentár